Tilføj varer til 500 DKK for at få gratis frakt
Din kurv er tom!
Fri fragt från 500
2-3 hverdags levering
Ægte varer & Tilfreds kundegaranti
Vores pris: 825,30 DKK
10,32 DKK/mlVideo
Duftnoter
Tuberose
Ingefær
Blodappelsin
Sandeltræ
Patchouli
Jasmin
Pimentoblad
Vetiver
Givenchy L’Interdit Rouge Eau de Parfum er rød, varm og en smule farlig i kanten. Ikke på en kaotisk måde. Mere som en person i en dyr serie, der altid ved noget, du ikke ved. Den er krydret, blomsteragtig og blød på samme tid.
Og ja, den gør entré.
L’Interdit Rouge kom i 2021 og er en Eau de Parfum. Den er skabt af Dominique Ropion, Anne Flipo og Fanny Bal. Tre navne bag en duft, der ved præcis, hvad den gør.
Den åbner med blodappelsin og ingefær. Friskt først. Derefter varmt. Lidt som at tage en kold drink i et rum, hvor nogen lige har tændt lys. Det er frisk, rødt og hurtigt.
Så kommer blomsterne.
Appelsinblomst og jasmin giver duften sin bløde, hvide kerne. Pimentblade gør det hele mere hedt.
Dette er en dameduft med en tydelig feminin følelse. Men den er ikke nuttet. Den er mere mørk silkekjole end lyserød puff. Mere aften end morgenmøde.
Basen er patchouli og sandeltræ. Den giver varme, dybde og en tør, træagtig fornemmelse. Duften bliver siddende på huden med god kraft. Den har tydelig projektion i starten og en sillage, der mærkes, når du bevæger dig.
Altså: spray med respekt.
To sprays er ofte nok. Tre, hvis du skal ud. Fire, hvis du har valgt drama som livsstil.
L’Interdit Rouge passer bedst til efterår, vinter og kølige aftener. Den trives, når luften er kold, jakken er smart, og mobilen allerede har tre ulæste beskeder.
Den passer ekstra godt til middag, date, fest, bar, event og sene planer. På kontoret fungerer den med let hånd. I fitnesscenteret? Vælg noget andet. På stranden? Den vil hellere sidde i en taxa på vej til byen.
Det er en duft til dig, der kan lide hvide blomster med krydderi. Du vil have noget elegant, men med bid. Du kan lide, når parfumen føles påklædt, varm og lidt for meget på den bedste måde.
Topnoter: blodappelsin, ingefær
Hjertenoter: appelsinblomst, jasmin, pimentblade
Basnoter: patchouli, sandeltræ
Givenchy L’Interdit Rouge EdP har god til meget god holdbarhed. På huden holder den ofte i flere timer. På tøj kan den blive siddende endnu længere.
Projektionen er tydelig i starten. Den gør sig bemærket uden at spørge om lov. Sillage er også tydelig, især i kold luft og med flere sprays.
Dette er ikke en genert duft.
Og det er hele pointen.
Den passer til dig, der ønsker en parfume med varme, krydderi og hvid blomsterkraft. Du kan lide dufte, der føles voksne, men ikke stive. Du vil have noget, der kan følge med fra middag til nat, uden at miste sin røde tråd.
L’Interdit Rouge er en dameduft. Den hælder tydeligt mod det klassisk feminine, men krydderiet og træbasen giver den mere kant. Den passer til dig, der kan lide, når en blomsterduft har hæle, blik og lidt attitude.
Kendis: Rooney Mara
Officiel hjemmeside: https://www.givenchybeauty.com/int/en/p/l-interdit-rouge-F10100152.html
Frequently Asked Questions
Anmeldelser (7)
Andre kunder købte også