Tilføj varer til 500 DKK for at få gratis frakt
Din kurv er tom!
Sommerudsalg - Lidt ekstra gode priser hele sommeren på designerbrands 🌸✨
Fri fragt från 500
2-3 hverdags levering
Ægte varer & Tilfreds kundegaranti
Vores pris: 980 DKK
9,80 DKK/mlDuftnoter
Bergamot
Earl Grey Te
Violblad
Kardemomme
Vetiver
Mandarin appelsinblomst
Moskus
Ambrettfrø (Moskusmalva)
Du har drukket te. Nu vil du være te.
Vivamor Tea Temptation Extrait de Parfum er ikke en stille tekop i hjørnet. Den er Earl Grey med skarpt blik, frisk bergamot og varm kardemomme, der bevæger sig let over huden. Elegant, frisk og lidt drilsk. Som en, der altid har den rette bog i tasken, men også ved, hvornår det er tid til at lukke den.
Dette er en unisexduft fra 2024, skabt af parfymøren Jorge Lee. Koncentrationen er Extrait de Parfum, så den har mere krop end en almindelig frisk hverdagsduft. Den sidder flot på huden med blød til medium projektion og en ren sillage, der bevæger sig tæt på dig.
Og det er smart.
For Tea Temptation vil gerne være med overalt. Til kontoret. Til frokost. Til første date. Til flyet. Til den dag, hvor håret sad perfekt uden kamp. Fitnesscentret kan vente. Denne duft vil have skjorte, sneakers, solbriller og en plan, der kan ændres.
Åbningen er klar og frisk. Calabriansk bergamot giver citrus med en skarp kant. Violblade gør det hele grønt, køligt og lidt skarpt. Som at gå ud tidligt om morgenen og føle sig som hovedpersonen i en serie med for godt et jakkesæt.
I hjertet finder vi Darjeeling Earl Grey-te. Ikke sød iste. Ikke spa-vand. Ægte te. Tørt, elegant og vågent. Guatemalansk kardemomme giver varme og flirt. Den står i baggrunden og gør selv den mindste detalje mere interessant.
Bunden er blødere. Hvid moskus gør duften ren. Mandarinblomst giver lys blomst. Ambrette giver hudnær varme. Haitisk vetiver giver træ, jord og en tør finish. Som nyvasket bomuld, varmt te og en by, der lige er vågnet.
Forår. Sommer. Tidlig efterår. Dag. Eftermiddag. Lyse aftener.
Tea Temptation trives bedst, når luften føles klar. Den passer perfekt til hverdag, arbejde, skole, brunch, rejse og byliv. Den fungerer også på date, især når du vil dufte tæt, frisk og smart. Mere “jeg har smag” end “jeg prøver”.
Den er unisex og lander ret midt i mellem. På nogle føles den lidt mere blød og elegant. På andre bliver den grønnere, tørre og mere klassisk maskulin. Det er netop derfor, den fungerer. Den vælger hud. Ikke køn.
Dig, der kan lide te-dufte. Dig, der vil have citrus med hjerne. Dig, der ofte synes, at friske parfumer føles for sporty. Dig, der vil dufte ren, frisk og eksklusiv uden at lade duften tage over mødet.
Tea Temptation er til dig, der vil have noget let at bære, men svært at glemme.
Den er ikke højlydt. Den smiler.
Toppnoter:
Calabriansk bergamot, violblade
Hjertenoter:
Darjeeling Earl Grey-te, guatemalansk kardemomme
Basnoter:
Hvid moskus, mandarinblomst, ambrettefrø, haitisk vetiver
Officiel hjemmeside: https://vivamorparfums.com/store/tea-temptation/
Frequently asked questions
Anmeldelser