Tilføj varer til 500 DKK for at få gratis frakt
Din kurv er tom!
Nu kun: 332,50 DKK
Vejl. udsalgspris: 489,30 DKK
Duftnoter
Cappuccino
Vanilje
Lavendel
Hindbær
Amber
Sandeltræ
Patchouli
Jasmin
Cedertræ
Bergamot
Lilljekonval
Rochas Man EDT dufter som en, der sagde “jeg bliver kun en time” og så blev aftenens midtpunkt.
Det starter rent. Lavendel. Bergamot. En frisk start med strøget skjorte og god holdning. Så skifter det hele. Kaffen kommer. Vaniljen smiler. Hindbæret sniger sig forbi som en dårlig idé i en dyr jakke.
Og du?
Du vil forstå det med det samme.
Dette er en Eau de Toilette til mænd. Den kom i 1999 og er skabt af Maurice Roucel. Alligevel føles den mærkeligt moderne. Som en klassisk scene, bare med bedre hår, bedre lys og mere attitude.
Duften åbner med lavendel og bergamot. Det er rent, frisk og pænt. Så kommer hjertet med cappuccino, hindbær, jasmin, cedertræ og liljekonval. Her bliver Rochas Man blød, sød og lidt farlig på en afdæmpet måde.
Basen lander i vanilje, amber, sandeltræ og patchouli. Varmt. Cremet. En smule mokka-følelse. Som kaffe på huden, bare mere påklædt.
Det er her, den gør sin ting.
Den tager klassisk herreduft og giver den en dessertmenu.
Rochas Man er lavet til mænd. Følelsen hælder tydeligt mod det klassisk maskuline. Lavendel, træ og amber holder den stabil. Kaffen og vaniljen gør den blødere, sødere og mere legesyg.
Så ja, mange kan bære den. Men den går med maskulin gang.
Den blinker bare lidt også.
Den passer til dig, der kan lide varme dufte med krop. Du vil have noget mere end brusegel og citrus. Du vil dufte tæt, sødt, pænt og lidt selvtilfreds. Rimeligt.
Rochas Man trives bedst, når luften er kølig. Efterår og vinter er dens scene. Forår fungerer også, især om aftenen. Sommerdage kan blive for søde, så gem den til aftener med tynd jakke og planer.
Den passer bedst til date, middag, fest, kontor med let hånd og aftener ude. Den har en varm nærhed, der gør sig godt tæt på huden. På stranden og i fitness føles den som de forkerte sko til det rigtige outfit.
Du kan bære den om dagen. Tag færre spray.
Om aftenen får den lov at brede sig.
Holdbarheden er middel til god. På huden sidder den ofte flere timer. På tøj holder den længere. Projektionen er tydeligst i starten, når lavendel, kaffe og vanilje tager plads.
Så bliver den blødere. Sillage er mærkbar, men afrundet. Den råber ikke hen over bordet. Den læner sig frem og siger noget klogt.
Eller noget dumt med perfekt timing.
Rochas Man EDT er til dig, der kan lide sødme med stil. Kaffe. Vanilje. Lavendel. Træ. En duft, der føles blød, men med ryggrad.
Den er charmerende på en næsten provokerende måde. Lidt retro. Lidt gourmand. Lidt “jeg har bogreolen i farveorden og mobilen på lydløs”.
Og ærligt?
Det klæder den.
Officiel hjemmeside: https://www.rochas.com/en/perfumes/rochas-man
Frequently Asked Questions
Anmeldelser (9)
Andre kunder købte også