Din kurv er tom!
Extrait de parfum · 100 ml · Unisex
Mælket karamelvanilje til aftener med lidt ekstra af det hele
Prisen på denne vare ligger over begge fragtgrænser — du betaler intet i fragt uanset leveringsmåde.
BudBee Box — fri fragt fra 700 DKK.
DHL ServicePoint — fri fragt fra 1.500 DKK.
Vi køber alle produkter direkte fra producenten eller autoriserede distributører. Du kan altid stole på, at du får et ægte produkt.
Gælder i 30 dage for uåbnede produkter med intakte plomberinger og forseglinger. Returgebyr 50 kr.
Duftnoter
Brun sukker
Karamel
Toffee
Vanilje
Mælk
Heliotrope
Tonka bønne
Benzoin
Moskus
Dette er parfumen, der siger “jeg tager desserten først” – og mener det.
Navitus Tempt Me Not Extrait de Parfum kom i 2024 og er skabt af Christian Provenzano. Den er unisex, men bevæger sig med en blød, sød og tydeligt feminin flirt. Tænk mælkeskum, brunt sukker og varm karamel. Som en cafédate, der ender med middag.
Åbningen er mælket og sød. Brunt sukker giver varme med det samme, mens mælkeskum gør det hele blødt og cremet. Det er ikke en kold vanilje. Det er varm hud, en blød trøje og “jeg skulle bare have en kaffe”.
Så kommer toffee og karamel. Her bliver duften rund, blank og næsten gylden. Heliotrop tilføjer en pudret, mandelagtig følelse, som gør den mere elegant. Stadig gourmand. Bare med bedre sko.
Bunden er fyldt med madagaskarvanilje, indonesisk benzoin, musk og tonkabønne fra Latinamerika. Tonkaen giver varme. Benzoin giver dybde. Musken gør duften blødere mod huden.
Holdbarheden er god, især for dig, der elsker varme gourmanddufte. Den har tydelig projektion i starten og lægger sig derefter tættere på huden. Sillage er blød, men mærkbar. Folk tæt på dig vil kunne mærke den. Det er lidt pointen.
Tempt Me Not trives bedst om efteråret og vinteren. Den elsker kold luft, mørke aftener og strik, der føles dyrt, selv når det ikke er det. Den passer til date, middag, fest og dage, hvor du vil have lidt mere “main character energy”.
Til stranden? Gem den.
Til fitness? Lad løbebåndet leve, tak.
På kontoret? Ja, med let hånd. Et par sprays er nok. Om aftenen kan du gå all in. Vanilje, ja. Men her er den smeltet sammen med toffee og fået en lidt farligere smag.
Mælkeskum, brunt sukker
Toffee, karamel, heliotrop
Madagaskarvanilje, indonesisk benzoin, musk, tonkabønne fra Latinamerika
Navitus Tempt Me Not passer til dig, der elsker søde, varme og cremede dufte. Du kan lide vanilje, karamel, toffee og den bløde følelse af nyvasket hud under en fluffy trøje.
Den passer til kvinder, mænd og alle, der vil dufte dessertagtigt, trygt og lidt farligt. Men ja, den hælder mere mod det klassisk feminine. Ikke genert. Mere som én, der ved præcis, hvor godt den dufter.
Officiel hjemmeside: https://navitusparfums.com/product/tempt-me-not-100ml/
Ofte stillede spørgsmål
Anmeldelser