Tilføj varer til 500 DKK for at få gratis frakt
Din kurv er tom!
🧹 Forårsrengøring på lageret – vores største Forårsudsalg nogensinde! 15-40% ekstra på næsten alt 🌸✨
Fri fragt från 500
2-3 hverdags levering
Ægte varer & Tilfreds kundegaranti
Vores pris: 322 DKK
6,44 DKK/mlDuftnoter
Grønne Noter
Æble
Lotus
Moskus
Mimosa
Cedertræ
Eikemos
Amber
Dette er duften, du tager på, når dagen kræver frisk luft, en hvid t-shirt og lidt selvtillid.
Nautica Voyage edt er en ren, grøn og akvatisk herreduft fra 2006. Den er skabt af Maurice Roucel og føles som et hurtigt blik mod havet. Lidt salt. Lidt frugt. Meget frisk.
Og ja, den har fitnessmedlemskab.
Først kommer grønne blade og æble. Ikke et tungt dessertæble. Mere sprødt og koldt.
Derefter kommer lotus og mimosa. Det gør duften blødere, mere luftig og lidt blomsteragtig. Men på en ren måde. Ingen store gestus. Bare kølig hud, blå himmel og rund friskhed.
Basen tager over med musk, cedertræ, mos og amber. Den bliver træagtig, blød og nem at bære. Som en hvid skjorte, der faktisk sidder godt.
Topnoter: grønne blade, æble
Hjertenoter: lotus, mimosa
Basnoter: musk, cedertræ, mos, amber
Nautica Voyage edt passer bedst om foråret og sommeren. Den trives i dagslys, varme og bevægelse. Til arbejde. Til skole. Til stranden. Til fitness. Til en date, hvor du vil dufte frisk, ikke som om du har lavet biceps curls foran spejlet i 45 minutter.
Den er også perfekt efter badet. Spray. Trøje. Ud af døren.
Punktum.
Holdbarheden ligger ofte omkring 3–6 timer. På nogle sidder den længere. Projektionen er tydelig i starten og bliver derefter mere tæt på huden. Sillage er let til moderat, hvilket gør den nem i hverdagen.
Dette er en duft, folk bemærker på tæt hold. Ikke fra den anden side af rummet. Godt. Alle skal kunne trække vejret.
Nautica Voyage er lavet til mænd og er klassisk maskulin. Den har ren musk, grønne blade, cedertræ og havfornemmelse. Samtidig er den så frisk og let, at den også passer til dig, der bare vil dufte rent, frisk og afslappet.
Den passer bedst til dig, der kan lide friske dufte uden besvær. Du vil have noget, der fungerer mandag morgen, lørdag ved vandet og efter en træning, hvor du næsten blev et bedre menneske.
Næsten.
Nautica Voyage EDT er kort sagt havluft med et smil. Enkel. Frisk. Charmerende. Lidt for let at holde af.
Og du kommer til at bære den mere, end du havde regnet med.
Frequently Asked Questions
Anmeldelser (26)