Tilføj varer til 500 DKK for at få gratis frakt
Din kurv er tom!
Sommerudsalg - Lidt ekstra gode priser hele sommeren på designerbrands 🌸✨
Fri fragt från 500
2-3 hverdags levering
Ægte varer & Tilfreds kundegaranti
Vores pris: 811,30 DKK
Vejl. udsalgspris: 1.119,30 DKK
Other sizes
Duftnoter
Vanilje
Hindbær
Karamel
Sandeltræ
Tuberose
Heliotrope
Iris
Moskus
Jasmin
Appelsinblomst
Geranium
Neroli
Patchouli
Du kender den der duft, som føles som en hemmelig crush i parfumeform?
Der har du Juliette Has A Gun Mmmm... edp.
Den er sød. Den er blød. Den har blush på kinden.
Og ja, den ved præcis, hvad den gør.
Dette er en eau de parfum fra 2016, skabt af Romano Ricci. Han byggede duften som en gourmand med puls. Hindbær først. Hvide blomster derefter. Vanilje, karamel og træ til sidst. Som dessert efter midnat, men med bedre sko.
Det første spray giver hindbær, geranium og neroli. Det føles rødt, frisk og lidt frækt. Som om nogen har åbnet en æske slik på et hotelværelse.
Så kommer hjertet. Tuberose, iris, jasmin sambac og appelsinblomst. Her bliver duften cremet, blomsteragtig og mere voksen. Stadig sød, absolut. Men med rank ryg.
Bunden bærer vanilje, karamel, sandeltræ, heliotrop, hvid musk og patchouli. Den lægger sig varmt på huden. Blød. Pudret. Lidt farlig i silkesbluse.
Topnoter: hindbær, geranium, neroli.
Hjertenoter: tuberose, iris, jasmin sambac, appelsinblomst.
Basnoter: vanilje, karamel, sandeltræ, heliotrop, hvid musk, patchouli.
Mmmm... trives bedst, når luften er kølig. Efterår. Vinter. Tidlig forår. En aften med mørk jakke, glat hår og en plan, der føles passende gennemtænkt.
Den passer til date, middag, fest og hverdag, når du vil dufte mere end “ren”. Kontoret går fint med en let hånd.
Holdbarheden er middel til god. På mange sidder den omkring fem til otte timer. Projektionen føles blød til middel. Sillage er der, som en varm sød skygge tæt på dig.
Du vil elske Mmmm... hvis du kan lide søde parfumer med mere parfume-oplevelse end ren vanilje. Den er til dig, der vil have hindbær, hvide blomster og karamel uden at det hele bliver sukkerspind.
Den er unisex, men hælder mod det klassisk feminine. Tænk blød hud, bærfarvet læbepomade og varm bund. Ikke genert. Bare velvalgt.
Og navnet? Mmmm...
Lidt fjollet. Helt rimeligt.
Officiel hjemmeside: https://www.juliettehasagun.com/en/products/mmmm-parfum
Frequently asked questions
Anmeldelser (1)